WAEC Timetable 2024

Advertisement


 

DATE

 

Monday, 8th May, 2024

SUBJECT

 

Advertisement


Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session

TIME

 

– 08:30 – 09:30 hrs

  Home Management 3 (Practical) Planning Session – 10:00 – 11:00 hrs
Thursday, 11th May, 2024 Metalwork 3 (Practical) – 08:30 – 11:40 hrs (1st Set),

———-
12:00 – 15:10 hrs (2nd Set)

  Management-In-Living 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Management-InLiving 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 14:00 – 15:00 hrs
Friday, 12th May, 2024 Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 08:30 – 11:00 hrs
  Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 14:00 – 15:30 hrs
Monday, 15th May 2024 to Friday, 9th June 2023 (Date and time for each paper will be arranged by the Council) Arabic 3 (Oral)  
  French 3 (Oral)  
  Physical Education 3 (Performance Test)  
  Clothing and Textiles 3 (Practical)  
  Foods and Nutrition 3 (Practical)  
  Home Management 3 (Practical)  
  Music 3B (Performance Test)  
Monday, 15th May, 2024 Health Education/Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 08:30 – 10:15 hrs
  Applied Electricity 2 (Essay) 11:00 – 12:00 hrs
  Applied Electricity 1 (Objective) 12:00 – 13:00 hrs
  Basic Electricity 2 (Essay) 11:00 – 12:00 hrs
  Basic Electricity 1 (Objective) 12:00 – 13:00 hrs
  Arabic 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Arabic 1 (Objective) 15:00 – 15:50 hrs
Tuesday, 16th May, 2024 Health Education/Health Science 2 (Essay) 08:30 – 10:00 hrs
  Health Education/Health Science 1 (Objective) 10:00 – 11:00 hrs
  Hausa 2 (Essay) ** 13:00 – 15:00 hrs
  Hausa 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
  Igbo 2 (Essay) ** 13:00 – 15:00 hrs
  Igbo 1 (Objective) * 15:00 – 16:00 hrs
  Yoruba 2 (Essay) * 13:00 – 15:00 hrs
  Yoruba 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
  Edo 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Edo 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
  Efik 2 (Essay) 13:00 – 16:00 hrs.
  Ibibio 2 (Essay)** 13:00 hrs. – 15:00 hrs.
  Ibibio 1 (Objective) 15:00 hrs. – 16:00 hrs.
Wednesday, 17th May, 2024 Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 – 10:40 hrs
  Clerical Office Duties 1 (Objective) 10:40 – 11:30 hrs
  Civic Education 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Civic Education 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  Computer Studies 2 (Essay) * 13:00 – 14:00 hrs
  Computer Studies 1 (Objective) 14:00 – 15:00 hrs
  Business Management 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Business Management 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
Thursday, 18th May, 2024 Physical Education 3 (Theory of Practice) 08:30 – 10:30 hrs
  Visual Art 2 (Essay) – 08:30 – 10:30 hrs
  Visual Art 1 (Objective) 10:30 – 11:20 hrs
  Agricultural Science 2 (Essay) 13:00 – 15:10 hrs
  Agricultural Science 1 (Objective) 15:10 – 16:00 hrs
Friday, 19th May, 2024 Government 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Government 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  Electronics 2 (Essay) 08:30 – 09:30 hrs
  Electronics 1 (Objective) 09:30 – 10:30 hrs
  Basic Electronics 2 (Essay) 08:30 – 09:30 hrs
  Basic Electronics 1 (Objective) 09:30 – 10:30 hrs
Monday, 22nd May, 2024 Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) 08:30 – 11:15 hrs
  Shorthand 13:00 – 14:15 hrs
  Foods and Nutrition 2 (Essay) 13:00 – 14:15 hrs
  Foods and Nutrition 1 (Objective) 14:15 – 15:15 hrs
Tuesday, 23rd May, 2024 Financial Accounting 2 (Essay) 08:30 – 11:00 hrs
  Financial Accounting 1 (Objective) 11:00 – 12:00 hrs
  French 2 (Essay) – 13:00 – 14:15 hrs
  French 1 (Objective) – 14:15 – 15:15 hrs
Wednesday, 24th May, 2024 Woodwork 3 (Practical)
(1st Set)
08:30 – 11:30 hrs
  (2nd Set) 12:00 – 15:00
  Commerce 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Commerce 1 (Objective) 15:00 – 15:50 hrs
Thursday, 25th May, 2024 English Language 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  English Language 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  English Language 3 (Test of Orals) 13:00 – 13:45 hrs
Friday, 26th May, 2024 Music 3A (Aural) 08:30 – 9:15 hrs
  Agricultural Science 3 (Practical) 08:30 – 10:00 hrs (1st Set)

——–

10:30 – 12:00 hrs (2nd Set)

  Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 08:30 – 10:00 hrs
  Technical Drawing 2 (Essay) – 13:30 – 15:15 hrs
  Technical Drawing 1 (Objective) 15:15 – 16:15 hrs
Monday, 29th May, 2024 Science (Core) 2 (Essay) 08:30 – 10:00 hrs
  Science (Core) 1 (Objective) 10:00 – 11:00 hrs
  Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)** 12:00 – 14:00 hrs.
Tuesday, 30th May, 2024 Physics 3 (Practical) (Alternative A) 08:30 – 11:15 hrs (1st Set),

———-

11:45 – 14:30 hrs (2nd Set)

  Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 11:45 – 14:15 hrs
  History 2 (Essay) – 13:00 – 15:00 hrs
  History 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
Wednesday, 31st May, 2024 Physics 3 (Practical) (Alternative B) 08:30 – 11:15 hrs (1st Set),

11:40 – 14:25 hrs (2nd Set)

  Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) /* 08:30 – 11:15 hrs
  Computer Studies 3 (Practical)* 08:30 – 10:30 hrs (1st Set),

11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)

Thursday, 1st June, 2024 General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 08:30 – 11:00 hrs
  General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 14:00 – 15:30 hrs
Friday, 2nd June, 2024 Geography 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Geography 1 (Objective) – 10:30 – 11:30 hrs
  Geography 3 (Practical and Physical Geography) 14:00 – 15:50 hrs
Monday, 5th June, 2024 Applied Electricity 3 (Practical) 08:30 – 11:30 hrs (1st Set),

12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)

  Basic Electricity 3 (Practical) ** – 08:30 – 11:30 hrs (1st Set),

12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)

  Visual Art 3A (Drawing) 13:00 – 16:00 hrs
Tuesday, 6th June, 2024 Economics 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Economics 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  Engineering Science 2 (Essay) 13:00 – 14:55 hrs
  Engineering Science 1 (Objective) 14:45 – 16:10 hrs
Wednesday, 7th June, 2024 Christian Religious Studies 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 – 11:30 hrs
  Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 – 10:30 hrs
  Islamic Studies 1 (Objective) 10:30 – 11:20 hrs
  Chemistry 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Chemistry 1 (Objective) – 15:00 – 16:00 hrs
Thursday, 8th June, 2024 Electronics 3 (Practical) 08:30 – 11:30 hrs (1st Set),
12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)
  Basic Electronics 3 (Practical) 08:30 – 11:30 hrs (1st Set), 12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)
  Home Management 2 (Essay) – 13:00 – 14:00 hrs
  Home Management 1 (Objective) 14:00 – 15:00 hrs
Friday, 9th June, 2024 Biology 2 (Essay) 08:30 – 10:10 hrs
  Biology 1 (Objective) 10:10 – 11:00 hrs
  Metalwork 2 (Essay) 14:00 – 15:30 hrs
  Metalwork 1 (Objective) – 15:30 – 16:30 hrs
Monday, 12th June, 2024 Typewriting – 08:30 – 11:10 hrs (1st Set), 11:30 – 14:10 hrs (2nd Set)
Tuesday, 13th June, 2024 Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)
  Chemistry 3 (Alternative D) (Alternative to Practical Work) 08:30 – 10:00 hrs
  Building Construction 2 (Essay) 11:00 – 12:00 hrs
  Building Construction 1 (Objective) 12:00 – 12:45 hrs
  Music 2 (Essay) 13:00 – 15:00 hrs
  Music 1 (Objective) 15:00 – 16:00 hrs
  Physical Education 2 (Essay) 14:00 – 15:20 hrs
  Physical Education 1 (Objective) 15:20 – 16:10 hrs
Wednesday, 14th June, 2024 Physics 2 (Essay) – 08:30 – 10:00 hrs
  Physics 1 (Objective) 10:00 – 11:15 hrs
  Auto Mechanics 2 (Essay) 13:00 – 14:30 hrs
  Auto Mechanics 1 (Objective) – 14:30 – 15:30 hrs
Thursday, 15th June, 2024 Literature-In-English 2 (Prose) 08:30 – 09:45 hrs
  Literature-In-English 1 (Objective) 09:45 – 10:45 hrs
  Clothing and Textiles 2 (Essay) 13:00 – 14:30 hrs
  Clothing and Textiles 1 (Objective) – 14:30 – 15:30 hrs
Friday, 16th June, 2024 Biology 3 (Practical) (Alternative A) 08:30 – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)
  Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) /* – 08:30 – 10:30 hrs
  Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)
  Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 14:00 – 16:30 hrs
Monday, 19th June, 2024 Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)
  Visual Art 3B (Creative Design) – 13:00 – 16:00 hrs
Tuesday, 20th June, 2024 English Language 3 (Oral) – 08:30 – 09:15 hrs (1st Set), 09:20 – 10:05 hrs (2nd Set)
  Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical) – – 08:30 – 10:00 hrs (1st Set), 10:30 – 12:00 hrs (2nd Set)
  Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) – 08:30 – 10:00 hrs (1st Set), 10:30 – 12:00 hrs (2nd Set)
  Radio, Television, and Electronic Works 3 (Practical) 08:30 – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 – 13:00 hrs (2nd Set)
  Auto Mechanical Work 3 (Practical) 08:30 – 11:00 hrs (1st Set), 11:30 – 14:00 hrs (2nd Set)
  Block Laying, Bricklaying, and Concrete Works 3 (Practical) 08:30 – 11:30 hrs (1st Set), 12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)
  Furniture Making 3 (Practical) – 08:30 – 11:30 hrs (1st Set), 12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)
  Painting and Decorating 3 (Practical) – – 08:30 – 11:30 hrs (1st Set), 12:00 – 15:00 hrs (2nd Set)
  Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) – 08:30 – 11:40 hrs (1st Set), 12:00 – 15:10 hrs (2nd Set)
  Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) – – 08:30 – 12:30 hrs (1st Set), 13:00 – 17:00 hrs (2nd Set)
  Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 08:30 – 13:00 hrs (1st Set), 13:15 – 17:45 hrs (2nd Set)
  Woodwork 2 (Essay and Design) – 13:00 – 15:20 hrs
  Woodwork 1 (Objective) – – 15:20 – 16:00 hrs
Wednesday, 21st June, 2024 Principles of Cost Accounting 2 (Essay) 08:30 – 10:30 hrs
  Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – – 10:30 – 11:30 hrs
  Data Processing 2 (Essay) – 08:30 – 10:30 hrs
  Data Processing 1 (Objective) – 10:30 – 11:30 hrs
  Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) – – 08:30 – 09:45 hrs
  Radio, Television and Electronic Works 2 – 08:30 – 09:30 hrs
  Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 08:30 – 10:00 hrs
  Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 10:00 – 11:00 hrs
  Photography 2 (Essay) – 08:30 – 10:30 hrs
  Photography 1 (Objective) 10:30 – 11:30 hrs
  Auto Mechanical Work 2 (Essay) – 08:30 – 10:45 hrs
  Auto Mechanical Work 1 10:45 – 11:30 hrs
  Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 08:30 – 10:45 hrs
  Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) – 08:30 – 10:45 hrs
  Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective) 10:45 – 11:30 hrs
  Printing Craft Practice 3 (Practical) 08:30 hrs – 09:30 hrs (1st Set), 10:00 hrs – 11:00 hrs (2nd Set)
  Plumbing and Pipe Fitting 3 08:30 hrs – 10:00 hrs (1st Set), 10:30 hrs – 12:00 hrs (2nd Set)
  Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical): 08:30 hrs – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 hrs – 13:00 hrs (2nd Set)
  Carpentry and Joinery 3 (Practical) 08:30 hrs – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 hrs – 13:00 hrs (2nd Set)
  Upholstery 3 (Practical): 08:30 hrs – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 hrs – 13:00 hrs (2nd Set)
  Machine Woodworking 3 (Practical): 08:30 hrs – 10:30 hrs (1st Set), 11:00 hrs – 13:00 hrs (2nd Set)
  Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical): 08:30 hrs – 11:40 hrs (1st Set), 12:00 hrs – 15:10 hrs (2nd Set)
  Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 13:30 hrs – 15:30 hrs
  Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 15:30 hrs – 16:10 hrs
  Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay): 13:00 hrs – 15:00 hrs
  Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective): 15:00 hrs – 15:40 hrs
  Store Management 2 (Essay): 08:30 hrs – 10:30 hrs
  Store Management 1 (Objective): 10:30 hrs – 11:30 hrs
  Office Practice 2 (Essay): 13:00 hrs – 15:10 hrs
  Office Practice 1 (Objective) 15:10 hrs – 16:10 hrs

 

 

 

 

 

NB: The timetable above will be updated immediately after there’s an official release from the WAEC 2024 batch.

Share This

Advertisement